Co wpływa na ceny mieszkań?

Istnieje wiele czynników, które powodują, że ceny mieszkań rosną lub maleją. Osoby, które planują kupić lub sprzedać nieruchomości, powinny zdawać sobie sprawę z istnienia pewnych  trendów oraz uwarunkowań, które wpływają na ceny mieszkań. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Uwarunkowania rynku nieruchomości

Wśród czynników, które wpływają na ceny nieruchomości, możemy wyróżnić te o zasięgu globalnym, jak i indywidualne uwarunkowania konkretnego mieszkania. Do czynników globalnych możemy zaliczyć np. inflację, która powoduje, że ceny nieruchomości w danym kraju rosną. Kiedy wartość pieniądza maleje, większość osób, zamiast trzymać pieniądze w banku, woli inwestować swój kapitał w zakup mieszkania. Jeśli sytuacja ekonomiczna w kraju czy na świecie jest niepewna, jak to miało miejsce np. w trakcie pandemii, również dochodzi do lokowania kapitału w nieruchomościach, co powoduje wzrost ich cen. Jeśli chcemy się upewnić, czy w danym momencie panuje korzystny czas na zakup lub sprzedaż mieszkania, warto skorzystać z doradztwa inwestycyjnego oferowanego przez biuro nieruchomości.

Istnieją także czynniki bardziej indywidualne, związane z uwarunkowaniami konkretnej nieruchomości. Są to przede wszystkim:

  • lokalizacja - mieszkania zlokalizowane w mieście czy dzielnicy popularnej  ze względu na bliskość miejsc pracy, atrakcyjność turystyczną itp., będą miały wyższą cenę. Podobne zwiększa cenę lokalizacja niedaleko metra, autobusu, pociągu, a także bliskość lasu.
  • kondygnacja – parterowe mieszkania są z reguły tańsze,
  • winda - obecność windy w budynku zwiększa cenę mieszkania,
  • rynek pierwotny/wtórny – mieszkania na rynku wtórnym z reguły są tańsze od tych na rynku pierwotnym,
  • przed/po remoncie – za świeżo odnowione mieszkanie jest wyższa cena,
  • wielkość mieszkania- małe mieszkania i kawalerki są tańsze od dużych.

Decydując się zatem na zakup mieszkania warto rozważyć wszystkie ww. czynniki, zwłaszcza gdy z racji ograniczonego budżetu zależy nam na niższej cenie nieruchomości.

 

Czytaj dalej: 5 cech dobrego biura nieruchomości