Jak znaleźć tanie mieszkanie?

Znalezienie niedrogiego mieszkania stanowi często nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, czy interesuje nas kupno czy wynajem, istnieją pewne czynniki, które decydują o tym, czy mieszkanie będzie miało atrakcyjną cenę.

Od czego zależy cena mieszkania?

Jeżeli nasz budżet przeznaczony na kupno lub wynajem mieszkania jest mocno ograniczony, powinniśmy rozejrzeć się za mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Ceny takich mieszkań są z reguły niższe niż mieszkań z rynku pierwotnego. Drugim ważnym czynnikiem będzie lokalizacja w dużym lub małym mieście, co ma niebagatelny wpływ na wartość mieszkania. Jeżeli więc nie musimy dojeżdżać do pracy i planujemy pracować zdalnie, powinniśmy rozważyć mieszkanie w mniejszym mieście, co pozwoli nam ograniczyć koszty.

Pozostałe czynniki, od których uzależnione są ceny mieszkań, to:

  • lokalizacja w centrum lub poza centrum miasta– mieszkania na obrzeżach miast są z reguły tańsze,
  • w budynkach, w których nie ma windy, takich jak np. stare kamienice,  mieszkania z reguły są tańsze, zwłaszcza na najwyższych piętrach,
  • rodzaj kondygnacji – mieszkania na parterze są tańsze od innych,
  • spółdzielnia mieszkaniowa – niektóre spółdzielnie mieszkaniowe mają wyższe opłaty,
  • czy mieszkanie było ostatnio remontowane – takie mieszkania są droższe od mieszkań, które wymagają odnowienia,
  • czy mieszkanie posiada miejsce garażowe – mieszkania z garażem są droższe,
  • rozkład mieszkania – mieszkania rozkładowe, czyli takie, w których każde pomieszczenie ma wejście z przedpokoju, są droższe od pozostałych.

Biorąc te wszystkie ww. czynniki pod uwagę możemy zwiększyć szansę na stanie się najemcą lub właścicielem niedrogiego mieszkania. Warto się zastanowić, z jakiego rodzaju udogodnienia możemy zrezygnować. Jeśli jesteśmy osobą młodą, być może wchodzenie na czwarte piętro nie będzie stanowiło dla nas problemu. Warto szukać ofert mieszkań na stronach biur nieruchomości, które z reguły posiadają wszystkie informacje na temat mieszkania niezbędne dla podjęcia właściwej decyzji.

 

Czytaj dalej: Co wpływa na ceny mieszkań?