Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Wybór działki pod budowę domu nie jest rzeczą prostą, gdyż musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów z tym związanych. W wybudowanym domu będziemy mieszkać przez wiele lat, dlatego jest niezwykle ważne, aby podjąć właściwą decyzję. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej.

Działka działce nierówna

Przede wszystkim kluczowa jest powierzchnia działki. Musi być ona wystarczająca, abyśmy mogli na niej postawić wymarzony dom. Najlepsze będą działki o kształcie kwadratu, gdyż najłatwiej jest je zagospodarować. Duża ilość działek na sprzedaż o zróżnicowanych parametrach znajduje się w ofercie biur nieruchomości.

Drugim ważnym aspektem są sprawy związane z własnością gruntu zapisane w księdze wieczystej. Posługując się numerem księgi, powinniśmy zapoznać się z jej zawartością, zwłaszcza odnośnie informacji o właścicielu gruntu oraz o ewentualnych obciążeniach hipoteką.

Niezwykle ważne jest także sąsiedztwo działki. Należy zorientować się, czy przypadkiem niedaleko od  działki nie odbywa się jakiś rodzaj hodowli lub przetwórstwa, który mógłby skutkować nieprzyjemnym zapachem oraz czy w okolicy nie znajduje się np. restauracja, bar czy klub, w którym odbywają się głośne imprezy.

Kolejnym ważnym aspektem jest plan zagospodarowania przestrzennego, z którym możemy zapoznać się w urzędzie gminy. Znajdziemy tam informacje o tym, jaką powierzchnię działki będziemy mogli przeznaczyć pod budowę domu i czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące jej zabudowy.

Powinniśmy się także dowiedzieć, czy działka jest uzbrojona, tzn. czy w jej pobliżu znajdują się sieci : wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna i gazowa? Brak którejś z nich naraża nas na dodatkowe koszty, np. wybudowania szamba, o czym warto wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie działki.

Jeżeli mamy poczucie, że wyzwanie zakupu działki nas przerasta, warto zwrócić się po pomoc do biura nieruchomości, które pomoże nam wybrać najlepszą dla nas opcję.

 

Czytaj także: Czym różni się działka budowlana od rolnej?