Co trzeba wiedzieć wynajmując lokal usługowy?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, doskonale zdają sobie sprawę, że ich przedsiębiorstwo musi mieć określoną siedzibę. Część przedsiębiorców, chcąc zredukować koszty miesięcznego utrzymania firmy, decyduje się na prowadzenie biznesu w miejscu zamieszkania. Są jednak sytuacje, w których nie jest to możliwe. Wówczas ma się dwa rozwiązania. Kupno danego lokalu lub jego wynajem. Zakup lokalu usługowego wiąże się z dużym nakładem finansowym, dlatego spora grupa przedsiębiorców decyduje się na wynajem. O czym warto pamiętać, decydując się na taki krok? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Wynajem lokalu usługowego – o czym trzeba pamiętać?

Zanim podejmie się decyzję o wynajmie lokalu usługowego, po pierwsze należy sprawdzić, czy dane lokum spełnia określone potrzeby. Ważny jest nie tylko standard obiektu, ale również jego lokalizacja. Po drugie warto zapoznać się z przepisami Kodeksu Cywilnego, które regulują kwestie najmu lokali usługowych. W przypadku jakichkolwiek niejasności w relacjach między najemcą a wynajmującym dobrze jest skorzystać z usług doradztwa np. naszego biura nieruchomości w Zgierzu. Po uzyskaniu odpowiednich informacji oraz akceptacji standardów lokalu można przejść do podpisania umowy. Umowa najmu lokalu usługowego może być zawarta w dowolnej formie. Niemniej prawa i obowiązki stron warto spisać.

Istnieją też pewne wyjątki, które odnoszą się do konieczności zawarcia umowy w formie pisemnej. Do takich wyjątków zalicza się np. podpisanie umowy najmu na dłużej niż rok lub też chęć umieszczenia wzmianki o zawarciu umowy w księdze wieczystej. Umowę najmu można podpisać na dwa sposoby: na czas nieoznaczony (czyli do czasu aż jedna ze stron jej nie wypowie) lub oznaczony (gdy koniec określa dokładna data). W treści tego dokumentu powinny się znaleźć wszystkie prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Tym samym umowa określa wysokość czynszu i opłat eksploatacyjnych, warunki użytkowania obiektu, prowadzenia remontów i modernizacji, czy też kwestie wcześniejszego jej wypowiedzenia.

 

Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?