Jak sfinansować zakup nieruchomości?

Zakup mieszkania to marzenie wielu osób, a także cel inwestorów, którzy inwestycję w nieruchomości traktują jako świetny sposób lokowania zarobionych pieniędzy. Niezależnie od tego, czy planujemy zamieszkiwać czy też wynajmować konkretny dom lub mieszkanie, wyzwaniem z reguły jest znalezienie środków finansowych na jego zakup. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są sposoby na sfinansowanie nieruchomości.

Gotówka czy kredyt?

Z pewnością najłatwiejszym sposobem jest posiadanie własnych oszczędności, jednak mało kto jest posiadaczem kilkuset tysięcy złotych w gotówce. Z tego względu większość osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Opcja taka posiada swoje wady i zalety. Do plusów należy zaliczyć to, że nie musimy posiadać dużej ilości gotówki, a jedynie wykazać sie zdolnością kredytową, co zależy od rodzaju naszego zatrudnienia, wieku oraz braku innych obciążeń kredytowych itp. Minusem jest konieczność spłacania dość wysokich rat przez kilkadziesiąt lat oraz posiadanie gotówki na wkład własny. Wkład ten w zależności od banku może wynosić od 10-20 procent ceny nieruchomości.

 

Przeczytaj także: Co mówią przepisy o sprzedaży gruntów?

 

Kiedy wkład własny jest problemem

Specjalnym rodzajem takiego kredytu jest pożyczka hipoteczna, która nie wymaga posiadania wkładu własnego, lecz z reguły jest mniej opłacalna od kredytu. Ciekawą opcją dla osób, które niedawno kupiły jakąś nieruchomość jest kredyt refinansowy, będący odmianą kredytu hipotecznego, który pozwala na zaciągnięcie kredytu pod hipotekę zakupionej uprzednio nieruchomości, aby sfinansować zakup kolejnej. Jeśli ciężko nam jest podjąć tak wiążącą decyzję, możemy skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które zajmuje się nie tylko pośrednictwem, lecz także doradztwem kredytowym. Najem z możliwością wykupu to ciekawa opcja, którą możemy znaleźć u niektórych deweloperów oraz w ramach programu „Mieszkanie Plus”, kiedy to płacimy co miesiąc czynsz powiększony o ratę za wykupienie mieszkania, stając się jego właścicielem dopiero po zakończeniu umowy.