Jak znaleźć dobrą ofertę wynajmu lokalu użytkowego?

Przez lokal użytkowy należy rozumieć pomieszczenie (lub zespół pomieszczeń), w którym może być prowadzona działalność biurowa, handlowo-usługowa czy instytucjonalna. Wynajem właściwego lokalu użytkowego pod własny biznes może mieć kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu, dlatego tak ważne jest, by dokonać skrupulatnych poszukiwań i dobrze przyjrzeć się dostępnym ofertom. Nigdy nie warto podejmować decyzji pod wpływem emocji. W tym tekście podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Gdzie szukać rzetelnych ofert?

Największym problemem, z jakim można się spotkać na etapie poszukiwania lokalu użytkowego, są niepełne informacje uzyskiwane od wynajmujących. Najbezpieczniej pytać u źródła, czyli bezpośrednio dewelopera, który zaoferuje lokal w stanie idealnym. Szereg ofert spełniających dane kryteria można uzyskać także w biurze nieruchomości, którego profesjonalne pośrednictwo pozwoli uniknąć zatajonych wad lokalu lub kontaktu z problematycznym właścicielem. Poszukiwania na własną rękę są obciążone dużą ilością stresu i mogą doprowadzić do podjęcia złej decyzji.

Co ma znaczenie przy wyborze lokalu użytkowego?

Podstawowe parametry, które trzeba określić na początku poszukiwań lokalu na wynajem, to powierzchnia oraz cena, jaką można zapłacić. Niezwykle istotne są aspekty związane z lokalizacją – parking i dojazd, sąsiedztwo, obecność konkurencji. Ze względu na specyfikę planowanej działalności znaczenie może mieć front budynku – czy lokal ma wejście od ulicy oraz widoczną witrynę? Warto zastanowić się nad pożądanym rodzajem budynku (biurowiec, galeria handlowa, blok mieszkalny) oraz standardem wnętrza (wykończone lub w stanie deweloperskim). Natomiast przed samym podpisaniem umowy koniecznie trzeba zapoznać się z jej warunkami, aby uniknąć problemów w przyszłości.

 

Przeczytaj również: Jak znaleźć dobrą nieruchomość komercyjną?