Dlaczego lokalizacja lokalu użytkowego ma znaczenie?

Lokale użytkowe to bardzo ważny element rynku obrotu nieruchomościami. Znalezienie odpowiedniego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej często warunkuje odniesienie sukcesu przez dany biznes. Jednym z najważniejszych aspektów związanych z lokalem użytkowym jest jego lokalizacja – niewłaściwe usytuowanie może decydować o porażce całej inwestycji. Na co trzeba więc zwracać szczególną uwagę?

Dobra lokalizacja, czyli jaka?

Odpowiednie usytuowanie gabinetu lekarskiego, biura, placówki edukacyjnej, sklepu czy salonu fryzjerskiego na mapie miasta może być kluczowe dla powodzenia tego biznesu. Wprawdzie dla lokalu gastronomicznego należy przyjąć inne wytyczne niż dla branży medycznej, niemniej ogólna zasada głosi, że najlepsza nieruchomość mieści się w centrum, przy jednej z głównych handlowych ulic. Usytuowanie biznesu na codziennej trasie mieszkańców miasta czyni z nich potencjalnych klientów, którzy pewnego dnia przekroczą próg lokalu, by kupić dany produkt bądź usługę. Z tego względu korzystny jest również wynajem nieruchomości na osiedlu mieszkaniowym. Można się spodziewać, że część mieszkańców okolicznych bloków zdecyduje się na skorzystanie z oferty tej firmy, która znajduje się po prostu najbliżej.

Jeśli w danym momencie wynajęcie lokalu w centrum nie jest możliwe, warto wybrać taką dzielnicę, która jest dobrze skomunikowana z resztą miasta, a także bezpieczna. Należy dokładnie obejrzeć sąsiedztwo oraz poznać planowane inwestycje – nieestetyczna okolica lub wzmożone hałasy mogą zniechęcać przyszłych nabywców. Koniecznie trzeba też pamiętać o liczbie miejsc parkingowych – jeśli klienci nie będą mieli gdzie zostawić samochodu, z pewnością udadzą się do konkurencji. Z punktu widzenia reklamy istotne jest to, by witryna lokalu była dobrze widoczna z ulicy.

 

Przeczytaj również: Jak znaleźć dobrą ofertę wynajmu lokalu użytkowego?