Jak wybrać metraż mieszkania?

Metraż mieszkania jest jednym z ważniejszych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, poszukując idealnej przestrzeni do życia. W bezpośredni sposób przekłada się on na cenę, jednak nie należy zapominać, że to przede wszystkim od wielkości powierzchni użytkowej będzie w przyszłości zależał komfort domowników. Warto więc potraktować ten temat z należytą uwagą.

Jak podjąć decyzję w sprawie metrażu mieszkania?

Zastanawiając się nad tym, jak duże mieszkanie wynająć, trzeba przede wszystkim patrzeć w przyszłość. Oferty mieszkań do wynajęcia są bowiem bardzo zróżnicowane – obejmują zarówno kawalerki, mieszkania 2-pokojowe, jak i apartamenty – a każde z nich zaspokaja inne potrzeby. Niewielka kawalerka sprawdzi się najlepiej w przypadku singla, jednak dla dwóch osób przestrzeń ta będzie już nieco za ciasna. Poszukująca własnego kąta para powinna z kolei pomyśleć o mieszkaniu z dwoma pokojami, a nawet jeszcze większym – dodatkowy pokój może być potrzebny, jeśli rodzina się powiększy, można ewentualnie przeznaczyć go też na komfortowy home office.

Metraż a funkcjonalność

Liczba pokojów to tylko jedna strona medalu. Drugą jest ich realna powierzchnia mierzona w metrach kwadratowych, a także – a może przede wszystkim – ustawność mieszkania. Często to rozkład pomieszczeń, ich przeznaczenie, a nawet umiejscowienie gniazdek elektrycznych decydują o tym, czy mieszkanie jest przyjazne do zaaranżowania, czy też nie. Duże pomieszczenia mogą być trudne do podziału, gdy przychodzi czas wydzielenia pokoju dla dziecka, a z kolei w żadnym z malutkich pokoików nie uda się stworzyć przestronnego salonu do przyjmowania gości. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne skosy, które – choć nadają przestrzeni niewątpliwej przytulności – w istotny sposób ograniczają możliwości ustawienia mebli.

 

Przeczytaj dalej: Czym się kierować podczas decyzji kupna nowego domu?