Jakie są różnice między balkonem, tarasem, a loggią?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ceni sobie możliwość posiadania własnej przestrzeni zewnętrznej, szczególnie w mieszkaniach miejskich. Balkon, taras czy loggia to elementy architektoniczne, które pozwalają na stworzenie przytulnej strefy relaksu. Warto jednak wiedzieć, jakie są różnice między tymi trzema pojęciami, aby móc świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Balkon

Balkon to wydzielona część budynku, wystająca poza jego lico i wsparta na słupach, kolumnach lub wspornikach. Zazwyczaj jest otoczony balustradą lub innym rodzajem barierki ochronnej. Balkony mogą być umieszczone na różnych kondygnacjach budynku i są dostępne z pomieszczeń mieszkalnych poprzez drzwi balkonowe. W przypadku mieszkań w blokach czy kamienicach balkon często jest jedynym miejscem, gdzie można cieszyć się świeżym powietrzem i bliskością natury. Właściciel mieszkania nie musi martwić się o naprawy i stan techniczny balkonu. Zajmujemy się zarządzaniem nieruchomościami w Zgierzu i pełnimy nadzór nad powierzonymi obiektami - dbamy o to, aby balkony utrzymane były w nienagannym stanie.

Taras

Taras to natomiast poziomowana przestrzeń zewnętrzna, zlokalizowana na wysokości gruntu, bezpośrednio przylegająca do budynku. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, kamień czy drewno. Tarasy są otoczone przez ogrodzenie lub żywopłot, które zapewniają prywatność i ochronę przed wiatrem. Tarasy są idealnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu, organizowania przyjęć czy grillowania. Mogą być również wykorzystane jako miejsce do uprawy roślin w donicach czy skrzynkach. W przypadku domów jednorodzinnych taras stanowi ważny element strefy ogrodowej.

Loggia

Loggia to natomiast przestrzeń zewnętrzna zamknięta co najmniej z trzech stron ścianami budynku, a otwarta na zewnątrz. Często jest umieszczona na wyższych kondygnacjach budynku i przylega do pomieszczeń mieszkalnych. Loggia może być również częściowo lub całkowicie zabudowana, co pozwala na ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zwiększa poczucie prywatności. Dzięki zamkniętej konstrukcji loggie są doskonałym miejscem do uprawy roślin, które potrzebują ochrony przed wiatrem czy zimnem.