Dlaczego ważna jest lokalizacja mieszkania względem stron świata?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre mieszkania są bardziej przytulne i jasne, podczas gdy inne ciemne i chłodne? Odpowiedź może tkwić w lokalizacji mieszkania względem stron świata. 

Lokalizacja mieszkania względem stron świata ma ogromne znaczenie dla komfortu życia jego mieszkańców. Ekspozycja okien wpływa na ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza, a co za tym idzie, na temperaturę, wilgotność oraz odbiór przestrzeni. Właściwie dobrana ekspozycja okien pozwala na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Ponadto, naturalne światło słoneczne wpływa korzystnie na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.

Strony świata a rodzaj pomieszczeń

Każda ze stron świata charakteryzuje się innymi właściwościami, które warto uwzględnić podczas planowania rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Doskonałym tego przykładem są nasze mieszkania do wynajęcia w Zgierzu.

Strona wschodnia zapewnia obfite światło słoneczne rano, co sprawia, że pomieszczenia z oknami na wschód są idealne na sypialnie czy kuchnie. Poranne słońce pomoże zacząć dzień z energią i dobrym samopoczuciem.

Strona południowa jest najbardziej nasłoneczniona przez cały dzień, dlatego warto rozważyć umieszczenie salonu, jadalni czy pokoju dziecięcego z oknami na południe. Dzięki temu wnętrza będą jasne, ciepłe i przytulne.

Strona zachodnia oferuje ciepłe popołudniowe słońce, które może być korzystne w przypadku tarasów, balkonów czy ogrodów zimowych. Warto jednak pamiętać, że w upalne dni słońce zachodnie może powodować przegrzewanie pomieszczeń.

Strona północna natomiast charakteryzuje się najmniejszą ilością światła słonecznego, co sprawia, że pomieszczenia z oknami na północ mogą być chłodniejsze i mniej przytulne. Warto więc przeznaczyć je na łazienki, pralnie czy garderoby.

Wpływ lokalizacji mieszkania na oszczędność energii

Odpowiednio dobrana ekspozycja okien pozwala na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Mieszkania z oknami na południe będą cieplejsze i jasne, co pozwoli na ograniczenie zużycia energii na oświetlenie oraz ogrzewanie. Z kolei mieszkania z oknami na północ będą chłodniejsze, co może być korzystne w upalne dni.