Jakie usługi świadczy pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Nie orientując się na rynku, ciężko znaleźć nieruchomość spełniającą oczekiwania kupującego. Liczba ofert jest stale aktualizowana, więc zajmując się codziennymi obowiązkami, ciężko je na bieżąco monitorować. Nie zawsze też można znaleźć czas, na załatwienie formalności związanych z nabyciem mieszkania lub lokalu. W związku z tym warto skorzystać z usług pośrednika i zdać się na jego wiedzę oraz doświadczenie.

Czy warto skorzystać z usług pośrednika?

Pośrednik jest obecny podczas przedstawiania oferty, niezależnie od tego, czy dotyczy ona zakupu, sprzedaży czy wynajmu danego lokum. Zbiera on istotne informacje dla każdej ze stron transakcji, czyli dla nabywców i zbywców. Trzeba dodać, że choć obecność pośrednika podczas którejś ze wskazanych wyżej czynności nie musi być obowiązkowa, to warto mieć na uwadze, że jest on na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku. Wie jaka inwestycja będzie opłacalna, z czym warto jeszcze poczekać, a także w krótkim czasie znajdzie interesujące oferty, co trudno byłoby zrobić na własną rękę. Do zadań pośrednika należy obrót nieruchomościami, zarządzanie nimi oraz inwestowanie w nie.

Rola pośrednika w obrocie nieruchomościami

Przygotowywanie oferty sprzedaży lub kupna nieruchomości pośrednik rozpoczyna od zestawienia wszystkich potrzebnych dokumentów, a także sprawdza ich wiarygodność. Musi on sprawdzić, jaki jest stan techniczny oraz prawny budynku. Nie mogą zostać również pominięte takie aspekty jak:

  • zgodność księgi wieczystej,
  • zapis w rejestrach gminnych i państwowych,
  • istnienie zadłużeń względem banków, pożyczkobiorców oraz dostawców mediów.

Ponadto pośrednik sporządza dokumentację fotograficzną i opis obiektu, który sporządza się na podstawie oświadczenia sprzedającego oraz stanu faktycznego podczas oględzin. Możliwe jest również stworzenie wirtualnego spaceru po lokum. Do zakresów obowiązków pośrednika należy też wskazanie plusów i minusów inwestycji. Dzięki znajomości branży potrafi on właściwie wycenić nieruchomość. Ponadto pośrednik jest obecny przy podpisaniu umowy przedwstępnej oraz ustala termin zawarcia transakcji u notariusza. Tak więc służy on swoim wsparciem od momentu znalezienia oferty do czasu uzyskania kluczy.

 

Czytaj dalej: Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Co to takiego?