Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

W sfinansowaniu zakupu domu czy mieszkania może nam pomóc kredyt hipoteczny, który zresztą nie musi ograniczać się wyłącznie do zakupu nieruchomości. Jakie jeszcze sytuacje obejmuje ten rodzaj kredytu i jak wybrać najlepszy spośród wielu dostępnych na rynku?

Czym się charakteryzuje kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny polega na obciążeniu hipoteki danej nieruchomości pożyczką, która może mieć różne cele. Jednym z rodzajów takiego kredytu jest kredyt mieszkaniowy zaciągany pod zakup domu czy mieszkania. Innymi odmianami tego kredytu mogą być:

  • kredyt budowlano-hipoteczny - zaciągany na budowę domu lub zakup działki,
  • pożyczka hipoteczna – zobowiązanie finansowe o dowolnym przeznaczeniu, np. zakupie samochodu itp.,
  • kredyt refinansowy – dla osób, którym spłacanie istniejącego kredytu (np. we frankach) sprawia trudność i potrzebują go refundować,
  • kredyt konsolidacyjny – spajający kilka zobowiązań kredytowych w jeden kredyt.

We wszystkich tych przypadkach kredyt taki zabezpieczany jest wpisem na hipotekę danej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że niespłacenie takiego kredytu wiąże się z niebezpieczeństwem utraty nieruchomości.

 

Czytaj również: Jak sfinansować zakup nieruchomości?

 

Dobry kredyt – czyli jaki?

Wybierając korzystny kredyt hipoteczny powinniśmy przed wszystkim znać RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, co, inaczej mówiąc, oznacza całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym. Warto także sprawdzić, czy dany bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu, a jeśli tak, to jaka jest jej kwota. Powinniśmy rozważyć naszą zdolność kredytową teraz i za 20 lat, czyli przez typowy okres spłacania kredytu. Jeżeli pod koniec tego okresu spodziewamy się np. mieć mniejsze dochody lub przejść na emeryturę być może warto wybrać raty malejące.

W niepewnych czasach lepiej także zdecydować się na kredyt złotówkowy, gdyż mimo wyższego oprocentowania od kredytów walutowych nie podlega on tak dużym wahaniom, jak w przypadku kursów walutowych, na które wpływają m.in. klęski żywiołowe oraz wiele czynników gospodarczo-politycznych.