Jakie dokumenty należy sprawdzić kupując nieruchomość?

Kupno nieruchomości to zawsze konkretna lokata, związana z zainwestowaniem sporej sumy pieniędzy, której skutki odczuwalne są przez lata. Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas podpisywania umowy lub już po nabyciu majątku, warto zapoznać się z jego stanem prawnym i technicznym. Co jeszcze należy sprawdzić przed nabyciem nieruchomości, aby do minimum ograniczyć ryzyko związane z zawarciem takiej transakcji?

Stan prawny nieruchomości

Najważniejszą rzeczą, którą bezwzględnie należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości, jest jego stan prawny. Istotne są wszystkie informacje dotyczące praw przysługujących do danej nieruchomości. W pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy osoba sprzedająca jest faktycznym właścicielem – tu niezbędny jest akt notarialny lub postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku. Sprawdzić trzeba także księgę wieczystą, w której zawarte są informacje, czy nieruchomość nie jest obciążona długami i czy nie mają do niej prawa osoby trzecie. Poza księgą wieczystą przyda się również zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu. Istotne są także koszty stałe, ponoszone z tytułu posiadania nieruchomości – wysokość czynszu w administracji, wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu oraz koszty stałe. Należy także zadbać o zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem – wystawia je spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa z tytułu opłacenia czynszu. Wszystkie dokumenty można zweryfikować samemu. Można także wybrać firmę zajmującą się kompleksową obsługą nieruchomości, która niezbędne przygotuje i sprawdzi za nas.

Analiza stanu technicznego

Oprócz sprawdzenia dokumentacji nieruchomości należy również sprawdzić jej stan techniczny. Dzięki temu uzyskuje się pewność, że dom lub mieszkanie jest w takim stanie, o jakim zapewnia sprzedawca. Warto zwrócić uwagę na wszelkie zawilgocenia i zacieki.  Wewnątrz domu należy zwrócić uwagę na stan okien, podłóg i ścian. Bardzo ważne jest skontrolowanie instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej oraz wentylacji.

 

Czytaj także: Na co uważać przy kupnie mieszkania?