Na co uważać przy kupnie mieszkania?

Decydując się na zakup mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego właściwie możemy kierować się jedynie jego ceną, lokalizacją oraz rozkładem pomieszczeń. Jeżeli natomiast chodzi o mieszkanie z rynku wtórnego, to należy zwrócić uwagę na cały szereg dodatkowych uwarunkowań, aby uniknąć pułapek i problemów.

Co trzeba sprawdzić, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Ponieważ w mieszkaniu z rynku wtórnego ktoś już przed nami mieszkał, należy przede wszystkim sprawdzić stan techniczny nieruchomości. Powinno się samemu lub z pomocą fachowca ocenić takie elementy, jak: stan okien, podłóg i ścian, stan instalacji grzewczej, jak również – w przypadku mieszkania umeblowanego –wyposażenie mieszkania. Jeżeli mieszkanie wymaga remontu, może będziemy mogli negocjować cenę z właścicielem. Kolejną, równie istotną sprawą jest stan prawny i finansowy lokalu. Dlatego należy sprawdzić dokumentację mieszkania, w tym:

  • wypis z księgi wieczystej (aby sprawdzić informację o właścicielu, jak również o możliwych hipotekach, jak i innych obciążeniach),
  • akt notarialny zakupu mieszkania,
  • potwierdzenie, że lokal lub jego część nie są wynajmowane osobom trzecim, aby uniknąć zakupu mieszkania z lokatorami,
  • potwierdzenie, że mieszkanie nie jest zadłużone w Spółdzielni lub z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto także przespacerować się po okolicy, aby zorientować się, jakie jest sąsiedztwo mieszkania i czy to nie ono jest powodem sprzedaży, np. ze względu na hałas dobiegający z pobliskiego teren budowy.

 

Przeczytaj także: Zalety i wady posiadania mieszkania z ogródkiem

Kto może pomóc w zakupie mieszkania?

Aby uniknąć stresu związanego z zakupem mieszkania, warto skorzystać z pośrednictwa obrotu nieruchomościami oferowanego przez nasze biuro. W ten sposób wszelkimi formalnościami, jak i sprawdzeniem wszystkich uwarunkowań konkretnej nieruchomości zajmą się doświadczeni specjaliści. Pomogą oni w wyborze odpowiedniego lokalu dopasowanego do potrzeb klienta, minimalizując ryzyko zakupu mieszkania z rynku wtórnego.