Jak wygląda rozliczenie najmu mieszkania?

Wynajem mieszkania to nie tylko zysk wynikający z opłat od najemcy, ale również konieczność wypełnienia obowiązku podatkowego. Wynajem może być opodatkowany na różne sposoby, w zależności od tego, czy jest to najem prywatny, czy realizowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Rozliczenie najmu prywatnego

Obecnie w ramach najmu prywatnego możliwe są dwie formy opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych,
  • opodatkowanie ryczałtowe.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych liczone jest od dochodu, a więc przychodów z najmu obniżonych o koszty jego uzyskania. Podatek odprowadzany jest według dwóch stawek – 17% do kwoty przychodu w wysokości 120 000 zł i 32% powyżej kwoty przychodu 120 000 zł. Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest możliwe do końca 2022 roku, od 2023 roku będzie obowiązywać jedynie rozliczenie na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Ryczałt odprowadzany jest od kwoty przychodu, a więc kwoty, którą płaci wynajmujący, bez pomniejszenia jej o koszty przychodu, czyli np. remont czy zakup wyposażenia. Stawka ryczałtu wynosi 8,5%, jeśli roczne przychody z najmu wynoszą do 100 000 zł, a 12,5% przychodów powyżej 100 000 zł rocznych przychodów z najmu.

 

Przeczytaj również: Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?

 

Rozliczenie najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie najmu mieszkań, można opodatkować uzyskane w ten sposób przychody według skali podatkowej - 17% – dochody nieprzekraczające pierwszego progu podatkowego, 32% – drugi próg podatkowy odnoszący się do dochodów powyżej 85 528 zł, lub podatkiem liniowym. Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i uzyskując jednocześnie przychody z najmu mieszkań, od 2021 roku przychody dotyczące najmu mogą być opodatkowane na zasadach ryczałtu. Ukrywanie dochodów najmu wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego biura nieruchomości, które pomoże w jak najkorzystniejszym rozliczeniu najmu mieszkania.